Adaptive Prague Airport

  • mezinárodní soutěž Airport of the Future
  • 2011

Návrh je alternativou ke stále se rozpínajícím letišním terminálům, které nejsou schopny dostatečně rychle a pružně reagovat na změny v letecké dopravě. Světová letiště často procházejí pernamentní přestavbou, aby se přizpůsobila rostoucím počtům cestujících a letadel a měnícím se bezpečnostním požadavkům. Stávají se nepřehlednou změtí temných terminálů, kde při hledání správné odletové brány urazíte snadno i několik kilometrů. Létání je pro mnohé dnes spíše stresující a v nekonečných chodbách se z něj vytratilo původní okuzlení stroji, které překonávají gravitaci.

Návrh letiště cestujícím maximálně zjednodušuje a zpřehledňuje přechod z chodníku na palubu, vrací do létání kontakt s odletovou plochou a letadlem a dokáže rychle a efektivně reagovat na měnící se nároky letiště. Hlavní letištní hala v jednom prostoru sjednocuje odlety a přílety, obsahuje obchodní plochy a služby, samoodbavovací přepážky a brány k letadlům. Další funkce letiště zajišťují libovolně kombinovatelné autonomní jednotky. V odlišných sestavách slouží pro přílety a pro odlety, pro lety v a mimo shengenský prostor, pro velká a malá letadla, vzucholodě nebo vesmírné lety. Podstatná část letištní provozu se přesouvá na letištní plochu, spojení s terminálem zajišťují automatické shuttly.

Hlavní předností jednotek je jejich kombinovatelnost a snadná obměna. Když se změní bezpečnostní požadavky, vyžádají si úpravu pouze jednotky bezpečnostní kontroly. Když je vyvinuto nové letadlo s nestandartním způsobem nástupu, nemusí letiště hned přispůsobovat polovinu terminálu, ale pouze doplní sestavu o nový nástupní modul. Modulární systém také lépe reaguje na změny počtu cestujících v průběhu hodin i celých let. Ve špičce se zkrátka použije více jednotek, mimo špičku zůstanou některé zaparkované, aniž by se musely vytápět, osvětlovat a uklízet jako tradiční rozsáhlé letištní prostory. Technická závada neparalyzuje část letiště, porouchaná jednotka se snadno a okamžitě nahradí funkční totožnou jednotkou.

Modulární systém eliminuje dnešní neustálé rozširování letištních terminálů a efektivněji využívá pozemky, materiály a energie. Cestujícím nabízí maximální pohodlí, krátké vzdálenosti, jednoduchou orientaci a původní zážitek létání.

Nahoře: schéma běžného letiště | Dole: schéma flexibilního letiště Adaptive Prague
Nahoře: schéma běžného letiště | Dole: schéma flexibilního letiště Adaptive Prague

kontakt